
Nichicon
Product No:
UVP2A010MDD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3515
0.3515
10
0.24415
2.4415
50
0.17062
8.531
100
0.146205
14.6205
500
0.109668
54.834
1000
0.092616
92.616
2500
0.087742
219.355
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVP |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Polarization | Bi-Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Rated | 100 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 21 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 42 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |