
Nichicon
Product No:
UVR0J103MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.2635
1.2635
10
0.9975
9.975
50
0.86469
43.2345
100
0.748315
74.8315
500
0.565421
282.7105
1000
0.498902
498.902
2500
0.465633
1164.0825
5000
0.449008
2245.04
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVR |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.35 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.7025 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |