
Nichicon
Product No:
UVR0J332MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.722
0.722
10
0.51205
5.1205
50
0.38703
19.3515
100
0.33706
33.706
500
0.24966
124.83
1000
0.212202
212.202
2500
0.199718
499.295
5000
0.187236
936.18
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVR |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 3300 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.19 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.3685 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |