
Nichicon
Product No:
UVR0J470MDD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.228
0.228
10
0.1558
1.558
50
0.10355
5.1775
100
0.088065
8.8065
500
0.062168
31.084
1000
0.054406
54.406
2500
0.051813
129.5325
5000
0.047928
239.64
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVR |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 47 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 95 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 190 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |