UVR0J682MHD1TO
Nichicon
Product No:
UVR0J682MHD1TO
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
Series UVR
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 6800 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.92 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.208 A @ 10 kHz