
Nichicon
Product No:
UVR1C682MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.805
1.805
10
1.45635
14.5635
50
1.2711
63.555
100
1.112165
111.2165
500
0.847362
423.681
1000
0.741437
741.437
2500
0.714951
1787.3775
5000
0.688474
3442.37
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVR |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 6800 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.398" (35.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.65 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.0475 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |