
Nichicon
Product No:
UVR1E103MRD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.2015
3.2015
10
2.5821
25.821
50
2.22072
111.036
100
2.01419
201.419
500
1.497713
748.8565
1000
1.39442
1394.42
2500
1.342768
3356.92
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVR |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.787" Dia (20.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.654" (42.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.45 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |