
Nichicon
Product No:
UVR1H332MRD6CA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.116
3.116
10
2.51845
25.1845
50
2.19792
109.896
100
1.92318
192.318
500
1.46528
732.64
1000
1.28213
1282.13
2500
1.23634
3090.85
5000
1.19055
5952.75
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVR |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 3300 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.260" (32.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.45 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.8175 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |