
Nichicon
Product No:
UVR1H472MRD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.2205
3.2205
10
2.60015
26.0015
50
2.2363
111.815
100
2.028155
202.8155
500
1.508144
754.072
1000
1.404128
1404.128
2500
1.352126
3380.315
5000
1.326124
6630.62
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVR |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 4700 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.787" Dia (20.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.654" (42.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.9 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.335 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |