
Nichicon
Product No:
UVR1HR47MDD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.266
0.266
10
0.1786
1.786
50
0.10716
5.358
100
0.09044
9.044
500
0.061864
30.932
1000
0.05473
54.73
2500
0.052345
130.8625
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVR |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 0.47 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 6.2 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 12.4 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |