
Nichicon
Product No:
UVR1J472MRD6
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.959
4.959
10
4.46215
44.6215
50
3.86707
193.3535
100
3.371265
337.1265
500
2.776337
1388.1685
1000
2.578024
2578.024
2500
2.528444
6321.11
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVR |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 4700 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.492" (12.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.654" (42.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.2 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.68 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |