
Nichicon
Product No:
UVR1V472MRD6
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.6125
2.6125
10
2.1128
21.128
50
1.84433
92.2165
100
1.613765
161.3765
500
1.229547
614.7735
1000
1.075846
1075.846
2500
1.037428
2593.57
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVR |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 4700 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.787" Dia (20.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.299" (33.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.7 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.105 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |