UVR2A220MED1TD
Nichicon
Product No:
UVR2A220MED1TD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series UVR
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 22 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 130 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 260 mA @ 10 kHz