UVR2V101MHA
Nichicon
Product No:
UVR2V101MHA
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 350V RADIAL
Series UVR
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 590 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 944 mA @ 10 kHz