
Nichicon
Product No:
UVR2V2R2MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 350V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.418
0.418
10
0.2926
2.926
50
0.22116
11.058
100
0.19266
19.266
500
0.142709
71.3545
1000
0.121306
121.306
2500
0.114171
285.4275
5000
0.107036
535.18
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVR |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2.2 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 350 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.512" (13.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 38 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 60.8 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |