
Nichicon
Product No:
UVR2W4R7MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.684
0.684
10
0.50445
5.0445
50
0.40356
20.178
100
0.345895
34.5895
500
0.273866
136.933
1000
0.230622
230.622
2500
0.21621
540.525
5000
0.201799
1008.995
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVR |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 4.7 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 55 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 88 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |