
Nichicon
Product No:
UVY0J223MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 22000UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.1635
3.1635
10
2.5574
25.574
50
2.23174
111.587
100
1.95282
195.282
500
1.487833
743.9165
1000
1.301852
1301.852
2500
1.255358
3138.395
5000
1.208866
6044.33
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 22000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Base Product Number | UVY0J |
| Height - Seated (Max) | 1.476" (37.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.28 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.622 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |