
Nichicon
Product No:
UVY1C103MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.7075
2.7075
10
2.1926
21.926
50
1.91311
95.6555
100
1.673995
167.3995
500
1.275432
637.716
1000
1.115994
1115.994
2500
1.076141
2690.3525
5000
1.036279
5181.395
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Base Product Number | UVY1C |
| Height - Seated (Max) | 1.476" (37.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.93 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.2195 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |