
Nichicon
Product No:
UVY1C682MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.786
1.786
10
1.4098
14.098
50
1.22208
61.104
100
1.05754
105.754
500
0.799045
399.5225
1000
0.705042
705.042
2500
0.658046
1645.115
5000
0.634543
3172.715
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 6800 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Base Product Number | UVY1C |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.6 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.84 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |