
Nichicon
Product No:
UVY1V682MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.4105
3.4105
10
2.75025
27.5025
50
2.36493
118.2465
100
2.14491
214.491
500
1.594936
797.468
1000
1.484936
1484.936
2500
1.42994
3574.85
5000
1.402438
7012.19
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 6800 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Base Product Number | UVY1V |
| Height - Seated (Max) | 1.654" (42.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.3 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |