
Nichicon
Product No:
UVY2C330MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.798
0.798
10
0.5909
5.909
50
0.4731
23.655
100
0.40546
40.546
500
0.320986
160.493
1000
0.270304
270.304
2500
0.253412
633.53
5000
0.236522
1182.61
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 33 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Base Product Number | UVY2C |
| Height - Seated (Max) | 0.689" (17.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 125 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 143.75 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |