
Nichicon
Product No:
UVY2D331MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 200V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.572
3.572
10
2.87755
28.7755
50
2.47475
123.7375
100
2.24466
224.466
500
1.669074
834.537
1000
1.553962
1553.962
2500
1.496412
3741.03
5000
1.467636
7338.18
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 330 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Base Product Number | UVY2D |
| Height - Seated (Max) | 1.654" (42.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 675 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 776.25 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |