
Nichicon
Product No:
UVY2G2R2MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.589
0.589
10
0.4161
4.161
50
0.31445
15.7225
100
0.273885
27.3885
500
0.202901
101.4505
1000
0.172463
172.463
2500
0.162317
405.7925
5000
0.152171
760.855
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2.2 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Base Product Number | UVY2G |
| Height - Seated (Max) | 0.512" (13.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 27 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 31.05 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |