
Nichicon
Product No:
UVY2G3R3MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6365
0.6365
10
0.4522
4.522
50
0.34162
17.081
100
0.29754
29.754
500
0.220381
110.1905
1000
0.187321
187.321
2500
0.176301
440.7525
5000
0.165281
826.405
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 3.3 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Base Product Number | UVY2G |
| Height - Seated (Max) | 0.512" (13.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 34 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 39.1 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |