
Nichicon
Product No:
UVY2G680MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.812
2.812
10
2.2743
22.743
50
1.98493
99.2465
100
1.73679
173.679
500
1.323236
661.618
1000
1.157832
1157.832
2500
1.116478
2791.195
5000
1.075134
5375.67
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 68 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Base Product Number | UVY2G |
| Height - Seated (Max) | 1.280" (32.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 240 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 276 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |