
Nichicon
Product No:
UVY2W2R2MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 450V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7315
0.7315
10
0.5187
5.187
50
0.39197
19.5985
100
0.34143
34.143
500
0.252909
126.4545
1000
0.214966
214.966
2500
0.202322
505.805
5000
0.189677
948.385
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2.2 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Base Product Number | UVY2W |
| Height - Seated (Max) | 0.512" (13.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 20 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 23 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |