
Nichicon
Product No:
UVY2W470MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.717
2.717
10
2.2002
22.002
50
1.92052
96.026
100
1.68036
168.036
500
1.280296
640.148
1000
1.120268
1120.268
2500
1.080254
2700.635
5000
1.04025
5201.25
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 47 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Base Product Number | UVY2W |
| Height - Seated (Max) | 1.280" (32.50mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 155 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 178.25 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |