
Nichicon
Product No:
UVY2W4R7MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8265
0.8265
10
0.6308
6.308
50
0.52421
26.2105
100
0.45144
45.144
500
0.349486
174.743
1000
0.30095
300.95
2500
0.281532
703.83
5000
0.266969
1334.845
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 4.7 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Base Product Number | UVY2W |
| Height - Seated (Max) | 0.551" (14.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 32 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 36.8 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |