
Nichicon
Product No:
UVZ0J153MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.2895
2.2895
10
1.85155
18.5155
50
1.61557
80.7785
100
1.4136
141.36
500
1.076996
538.498
1000
0.942381
942.381
2500
0.908722
2271.805
5000
0.875064
4375.32
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVZ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 15000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.01 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.3115 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |