
Nichicon
Product No:
UVZ1A102MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.608
0.608
10
0.4313
4.313
50
0.32642
16.321
100
0.284335
28.4335
500
0.210615
105.3075
1000
0.179028
179.028
2500
0.168492
421.23
5000
0.157966
789.83
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVZ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 10 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 460 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 529 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |