
Nichicon
Product No:
UVZ1A332MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9785
0.9785
10
0.7714
7.714
50
0.66861
33.4305
100
0.578645
57.8645
500
0.43719
218.595
1000
0.385757
385.757
2500
0.36004
900.1
5000
0.347187
1735.935
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVZ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 3300 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 10 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.15 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |