
Nichicon
Product No:
UVZ1A472MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.425
1.425
10
1.1267
11.267
50
0.97622
48.811
100
0.844835
84.4835
500
0.638343
319.1715
1000
0.563246
563.246
2500
0.525692
1314.23
5000
0.50692
2534.6
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVZ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 4700 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 10 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.26 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.449 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |