
Nichicon
Product No:
UVZ1A682MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.6815
1.6815
10
1.3262
13.262
50
1.14969
57.4845
100
0.994935
99.4935
500
0.751697
375.8485
1000
0.663271
663.271
2500
0.619048
1547.62
5000
0.596942
2984.71
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVZ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 6800 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 10 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.57 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.8055 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |