
Nichicon
Product No:
UVZ1C332MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.387
1.387
10
1.0925
10.925
50
0.94715
47.3575
100
0.81966
81.966
500
0.619286
309.643
1000
0.54643
546.43
2500
0.509998
1274.995
5000
0.491786
2458.93
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVZ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 3300 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.17 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.3455 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |