
Nichicon
Product No:
UVZ1E330MDD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2755
0.2755
10
0.1862
1.862
50
0.12426
6.213
100
0.105545
10.5545
500
0.074537
37.2685
1000
0.065218
65.218
2500
0.062111
155.2775
5000
0.057446
287.23
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVZ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 33 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 68 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 136 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |