
Nichicon
Product No:
UVZ1E471MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6935
0.6935
10
0.49115
4.9115
50
0.37126
18.563
100
0.32338
32.338
500
0.239514
119.757
1000
0.203585
203.585
2500
0.191615
479.0375
5000
0.179636
898.18
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVZ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 380 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 570 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |