
Nichicon
Product No:
UVZ1H100MDD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2755
0.2755
10
0.1881
1.881
50
0.12521
6.2605
100
0.106305
10.6305
500
0.075069
37.5345
1000
0.065683
65.683
2500
0.062558
156.395
5000
0.057864
289.32
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVZ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 46 mA @ 120 Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |