
Nichicon
Product No:
UVZ1H3R3MDD1CA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.285
0.285
10
0.19475
1.9475
50
0.12977
6.4885
100
0.110295
11.0295
500
0.077824
38.912
1000
0.068096
68.096
2500
0.064847
162.1175
5000
0.059992
299.96
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVZ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 3.3 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 25 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 50 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |