UVZ1V101MEH
Nichicon
Product No:
UVZ1V101MEH
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series UVZ
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 150 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 225 mA @ 10 kHz