
Nichicon
Product No:
UVZ1V102MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0165
1.0165
10
0.8056
8.056
50
0.69825
34.9125
100
0.604295
60.4295
500
0.456551
228.2755
1000
0.402838
402.838
2500
0.375982
939.955
5000
0.362558
1812.79
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVZ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 810 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 931.5 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |