UVZ1V103MRD
Nichicon
Product No:
UVZ1V103MRD
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 35V RADIAL
Series UVZ
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 10000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.65 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.0475 A @ 10 kHz