
Nichicon
Product No:
UVZ1V222MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.558
1.558
10
1.23215
12.3215
50
1.0678
53.39
100
0.924065
92.4065
500
0.698174
349.087
1000
0.616028
616.028
2500
0.574959
1437.3975
5000
0.55442
2772.1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVZ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.26 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.449 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |