
Nichicon
Product No:
UVZ2A100MED
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3325
0.3325
10
0.2261
2.261
50
0.15086
7.543
100
0.12825
12.825
500
0.090497
45.2485
1000
0.079192
79.192
2500
0.075411
188.5275
5000
0.069758
348.79
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVZ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Rated | 100 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 54 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 108 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |