
Nichicon
Product No:
UVZ2A101MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.95
0.95
10
0.72485
7.2485
50
0.60211
30.1055
100
0.51851
51.851
500
0.401432
200.716
1000
0.345676
345.676
2500
0.32338
808.45
5000
0.30665
1533.25
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVZ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 100 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 265 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 397.5 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |