UVZ2A331MHH
Nichicon
Product No:
UVZ2A331MHH
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 330 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 540 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 810 mA @ 10 kHz