
Nichicon
Product No:
UVZ2A332MRD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 100V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.6595
6.6595
10
5.9204
59.204
50
5.18054
259.027
100
4.73651
473.651
500
4.070484
2035.242
1000
3.774445
3774.445
2500
3.70043
9251.075
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVZ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 3300 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.492" (12.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Rated | 100 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 2.047" (52.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.07 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.3805 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |