UVZ2A332MRD
Nichicon
Product No:
UVZ2A332MRD
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 100V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 6321
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series UVZ
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3300 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.492" (12.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.07 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.3805 A @ 10 kHz