UVZ2A3R3MDD1TA
Nichicon
Product No:
UVZ2A3R3MDD1TA
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series UVZ
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3.3 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 29 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 58 mA @ 10 kHz