UVZ2A4R7MDD1TD
Nichicon
Product No:
UVZ2A4R7MDD1TD
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL
Series UVZ
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4.7 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 32 mA @ 120 Hz