
Nichicon
Product No:
UVZ2C221MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.9285
1.9285
10
1.56085
15.6085
50
1.36173
68.0865
100
1.191585
119.1585
500
0.907858
453.929
1000
0.794371
794.371
2500
0.766004
1915.01
5000
0.737637
3688.185
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVZ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 220 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 570 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 912 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |