
Nichicon
Product No:
UVZ2D100MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6365
0.6365
10
0.4503
4.503
50
0.34029
17.0145
100
0.2964
29.64
500
0.219564
109.782
1000
0.186628
186.628
2500
0.175655
439.1375
5000
0.164673
823.365
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UVZ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 65 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 104 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |